Bizden Haberler
Arven İlaç’tan Türkiye İlaç Sektörü İçin Büyük Hamle

Arven İlaç’tan Türkiye İlaç Sektörü İçin Büyük Hamle

Toksöz Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Arven İlaç, Türkiye’nin ilk biyobenzer ürününü geliştirmeyi ve üretmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaç, kanserin tedavi sürecinde sıklıkla başvurulan kemoterapinin neden olduğu olumsuzlukları azaltmayı hedefliyor. İlaç, beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması olarak bilinen ve kemoterapinin en sık görülen hematolojik yan etkisi olan “Nötropeni”yi engelleyerek, vücudun enfeksiyondan daha az etkilenmesine yardımcı oluyor.

Türkiye artık hem geliştirecek hem üretecek

Konu ile ilgili bilgi veren Toksöz Grup Arven İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Toksöz, “9 yıllık bir Ar-Ge sürecinin eseri olan ürün ile Türkiye’de bir ilke imza atmaktan, sektörde devrim niteliğinde bir yenilik gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Arven İlaç olarak yıllar boyunca büyük bir tutku ve sabırla çalışarak geliştirdiğimiz ürünümüzün, hematoloji ve onkoloji alanlarında önemli bir açığın kapatılmasında ve Türkiye’nin yurtdışına olan bağımlılığının azaltılmasında rol oynayacağına inanıyoruz. Ürünümüzün ruhsatlandırılması ile biyoteknolojik ilaç ürünlerinin ülkemizde sadece üretilebileceğini değil, geliştirilebileceğini de göstermiş olduk. 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de biyoteknolojik/biyobenzer ilaçlarda yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ithal ürün kullanımı mevcut. Arven İlaç olarak geliştireceğimiz yeni ürünlerle ithal ürün pazarının daraltılmasında sektörümüze liderlik yapmayı hedefliyoruz. Ürünümüz aynı zamanda, ülkemizin ileri teknoloji içeren, katma değeri yüksek ilaçların geliştirilmesinde dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer almasında da öncülük yapacak” dedi.

Tüm dünyada kullanılacak

Ürünün Türkiye’de ruhsat almasının ardından Avrupa ve Asya pazarları için de ruhsatlandırma sürecinin başladığını ifade eden Ahmet Toksöz, “Buna ek olarak, ABD pazarı için de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA ile bir ön toplantı gerçekleştirdik. ABD’deki süreci önümüzdeki yıl başlatacağız. Bu tür ürünlerin ihale satışları da oldukça yüksek olduğu için, şimdiden pek çok ülkeden ihaleye giriş için teklifler almaya başladık. Arven İlaç, ileri teknoloji ve ‘üretimi zor’ kategorisindeki ürünlere odaklı bir firma. Kendimize ait patentli cihaz içeren inhalasyon ürünleri de benzer katma değerdeki ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin de başta ABD ve Avrupa olmak üzere yurtdışına satışını hedefliyoruz” diye konuştu.

Bugüne dek Türkiye’de ilaç sektörünün kimyasal kaynaklı ve molekül yapısı daha basit ilaçlarla ilgili bir altyapıya sahip olduğunu belirten Arven İlaç Biyoteknoloji Müdürü Dr. Ecz. İrem Yenice, “Yeni ürünümüzle birlikte biyolojik bir kaynaktan bitmiş ürüne yönelik, biyoteknolojik bir ilacın geliştirilmesini ve üretimini sağlayacak altyapıyı da ülkemize kazandırmış olduk. Şirketimizin her şeyden önce bilgiye ve insana yatırımının doğal bir sonucu olarak değerlendirdiğimiz ürünümüz, devam etmekte olan projelerimiz için de bizlere güç verdi” dedi.    

Arven İlaç Satış ve Pazarlama Grup Direktörü Murat Aktürk, yüksek üretim teknolojisi gerektiren biyoteknolojik bir ürünün ülkemizde yapılmasından ve Türk tıbbının hizmetine sunulmasından gurur duyduklarını, bunun yanında Avrupa ve Amerika pazarlarına girerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve zamanla Türkiye’nin bu tür ilaçlarda yurtdışına olan bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Aktürk, Türkiye ilaç sektörü adına mutlu olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İki L'era Fresca Lezzeti Tek Kutuda haberimizi okudunuz mu?


Geri